DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 16.06.2012 16:18:09 

Carp Team  ‚‚ BROUČCI"

Techniky lovu - plavaná
Lov kaprů se splávkem...........
 
Někteří rybáři se domnívají, že čím budou nahazovat na větší vzdálenost od břehu, tím více toho uloví. V některých případech je to možná pravda, ale jsem přesvědčen, že na většině vod lze velké kapry tahat i takřka na břehu


 Jsou situace, kdy rybář lovící na velkou vzdálenost chytá více, ale je tomu i naopak. Nejde jen o to, kdo dál nahodí, ale především je třeba vědět, kde se kapři krmí a kudy proplouvají. V následujících řádcích se pokusím popsat svou oblíbenou základní montáž a v dalších částech přídám jestě dvě další možné varianty  montáží, které používám v blízkosti břehu.
 
Montáž č.1 - Pevná
 
Nejlépe se na ní chytá, pokud je hloubka do 3 m (ale to většinou u břehu je). Sáhnu po ní vždy, jsem-li přesvědčen, že se kapři nachází jen několik málo metrů od břehu.
Montáž, kterou popisuji obr. č.1 se skládá z háčku, pletené šňůry( možno i vlasec), pevnostního obratlíku, několika olověných broků a obyčejného splávku boční úchyt. Dobře vyvážený splávek používám proto, jelikož je na tak krátkou vzdálenost více citlivější indikace záběru, než kdybych chytal na těžko. Nástraha však leží celá na dně. Je třeba opravdu dobře vyvážit splávek. jedná se o opravdu nejjenoduší možnou montáž se splávkem.Nevíhoda  je ta, že je nutné přesně znát hloubku v lovném místě ( splávek je na pevno) Hotovou montáž si můžete detailně prohlédnout na obrázku.

                                            nákres

                                                          nákres montáže č. 1


Samotné sestavení celé montáže je zcela jednoduché. Nemusíte používat ani tenčí vlasec, klidně můžete lovit s 0,30 mm. Vzhledem k tomu, že posledních 15 až 30 cm je návazec z tenké pletené šňůry či vlasce, ryba nepřijde s vlascem vůbec do kontaktu.
 
                                                splávekSprávně vyvážený splávek
 
 
 
 
 

 
Jak rybařit se splávkem, jaké splávky zvolit pro lov v blízko břehu nebo ve větší vzdálenosti...........
  Na kratší vzdálenost, tedy v pobřežních vodách, můžeme použít klasický splávek, který je upevněný k vlasci na pevno nebo menší anglický splávek. Velikost splávku (klasického) volíme dle podmínek – hloubka, povětrnostní podmínky a také podle toho, jak daleko chceme chytat. Takže, čím větší vzdálenost, hloubka, vítr atd., tak větší splávek a naopak. Důležité je dobře splávek vyvážit a důkladně si změřit hloubku. Splávek musí být vyvážen tak, že z vody vylézá jen anténka a ne půl splávku! Je to logické, protože když bere ryba a kouká vám půl splávku ven, tak ho ryba musí potopit nebo s ním cestovat a to rybu kolikrát odradí a sousto raději vyplivne.
Na delší vzdálenost bych rozhodně doporučil anglický splávek – dobře se sním nahazuje a k vyvážení nám stačí minimální zátěž (pár bročků), což oceníme v mělčích vodách. Anglický splávek se dá použít dvěmi způsoby – na tzv. „propad“ nebo „klouzák“. Zda použít propadovou udici nebo průběžnou, tak to se dočtete níže. Pokud si budete pořizovat anglický splávek, tak raději volte ten, který mám tzv. odnímatelné podložky. Přidáním nebo odebráním podložek můžete zvyšovat nebo zmenšovat zátěž nad obratlíkem a tím tak můžete reagovat na povětrnostní podmínky.
 
 
 
 
 
Jaký rozdíl je mezi propadem a klouzavým splávkem a na jaké ryby a za jakých okolností lze využít?
 
Montáž č. 2 - tzv: propadová
Rozdíl mezi „propadem“ a „klouzákem je zřejmý hned na první pohled – u „propadové udice je splávek fixován k vlasci pomocí tzv. téčka a tudíž se po vlasci nepohybuje, ale lze umístění splávku upravit podle hloubky. U „klouzáku“ se splávek volně pohybuje po vlasci a zaráží se až o horní nebo dolní zarážku.
Propadová udice je oblíbenější díky své jednoduchosti, protože k jejímu sestavení nám stačí prakticky jen splávek, téčko, obratlík a pár broků. lze ji prakticky použít všude tam, kde nám to povolí hloubka a podmínky. Propadovou udici nemůže použít např. tam, kde je hloubka 3 až 5 m a máme odhozový prut o délce 4,2 m. Díky tomu, že používáme minimální zátěže (jen pár bročků), tak je u ryb i důvěryhodnější a záběry jsou četnější. Nejběžněji se používá propad v menších hloubkách nebo v létě, kdy ryby sbírají potravu i ve sloupci a propad je v tu chvíli právě ten nejlepší způsob chytání.
 
 
 
Montáž č. 3 - tzv: Koluzák
Průběžnou montáž používáme ve větších hloubkách, kde je silnější boční proud a ten by nám propadovou udici zvedal ode dna. Díky tomu, že se u klouzáku dá použít zátěž od 1g až třeba po 15g, tak nástrahu v těchto podmínkách dostaneme tam, kde potřebujeme. Silný boční proud je i za větrného počasí a zde je také lepší použít klouzák. Dále se klouzák používá tam, kde je potřeba udržet udici přesně a delší dobu na zakrmeném místě, např. při lovu cejnů (ti mají rádi nástrahu v klidu). A v neposlední řadě můžeme použít klouzák i na řece. Průběžná udice je složitější na sestavení a zhotovení nám zabere určitě více času, než u propadu.

 
Druhy splávků vhodných pro lov kaprů........

                                           
  Toto jsou nejčastěji používané splávky na lov kaprů jsou to takzvané,, Angličáky" v nosnostích klidně od 2 do 26 g, s možností dovažování pomocí podložek nebo bez dovažování. Cena  není nikak zábratná od 50 kč za kus podle typu nosnosti a značky výrobce( dle své zkušenosti doporučuji kvalitní a kvalitně lakované splávky, Protože když se ze splávku odloune barva splýcek saje vodu a špatně pracuje ) lze to sice opravit bezbarvým lakem na nehty, ale není to již ono a jsou možné opravy jen drobných oděru.
 
Nástrahy při lovu na splávek......

Co se týká nástrah a návnad, tak obvykle lovím na stejné věci jako když chytám klasicky na položenou. Nejraději mám kukuřici, miniboilie nebo třeba nějakou kukuřiceextrudu (či foukanou kuličku) obalenou šrotem. Obzvláště v letních měsících se mi obalená nástraha šrotem velmi osvědčila. Pokud nastražuji kukuřici, miniboilie nebo nějakou pevnější návnadu, používám propichovací jehlu a nástrahy dávám pod háček na vlas. Zejména v chladnějších měsících je lepší chytat vlasovou metodou. Pokud ještě k tomu použijete opravdu malý háček, tak máte šanci i na ty opravdu opatrné kapry. Samozřejmě je také dobré v přiměřeném množství místo prokrmovat. Obvykle prohazuji koulemi zhruba o velikosti pomeranče. Po každé ulovené rybě vždy přihodím.
 
 
 
 
 
 
 
Pokud jste tak ještě nikdy nelovili, doporučuji to vyzkoušet. Hlavně tehdy, když se kapři ukazují v blízkosti břehu. Věřte, že i několik málo metrů od nás rybářů se mnohdy, aniž bychom to očekávali, nachází pořádná kapří torpéda. Přeji Vám tedy hodně kaprů.
 
 zdroj obrázků : web